Jak i kiedy wykonywać opryski, aby nie szkodzić pszczołom?

Niewłaściwie wykonywane opryski stwarzają duże ryzyko dla owadów zapylających, które zasiedlają nasze ogrody. Zwłaszcza pszczoły są szczególnie narażone na trujące działanie chemicznych środków owadobójczych.
Oprysków nie można wykonywać podczas tzw. oblotu pszczół, który trwa od świtu do zmierzchu, czyli mniej więcej od godziny 6 do 20.
Etykiety środków ochrony roślin zawierają niezbędne informacje dotyczące zasad i terminów stosowania oprysków, w tym o okresie prewencji, czyli o czasie po zastosowaniu preparatu, w którym człowiek i zwierzęta nie powinni mieć żadnego kontaktu z miejscami, w których zastosowano dany produkt. Należy bezwzględnie się do nich stosować, mając na uwadze przede wszystkim czas oblotu pszczół. Najbezpieczniej jest przeprowadzać zabiegi wieczorem, po zachodzie słońca, gdy można mieć pewność, że w ogrodzie nie ma już owadów. Odpowiedni sposób przeprowadzenia oprysku środkiem ochrony roślin minimalizuje ryzyko zatrucia pszczół. Zapewniając bezpieczeństwo owadom można mieć gwarancję równych plonów.


opryskiPNG